A 5-liter container holds nitrogen (formula: N_2, molecular weight = 28 grams pe
ID: 3009905 • Letter: A
Question
A 5-liter container holds nitrogen (formula: N_2, molecular weight = 28 grams per mole) at a pressure of 1.2 atmospheres and a temperature of 390 kelvins. What is the amount of nitrogen in the container, in units of grams? Click the icon to view the value and units of gas constant R for Ideal Gas Law. Click the icon to view conversion formulas for temperature scales. Click the icon to view the factors for conversions involving temperature differences. Click the icon to view the conversion table. The amount of nitrogen in the container is g. (Round your answer to two significant digits.)Explanation / Answer
PV = nRT
P=1.2 atm
V = 5 lt
R =0.0821 atm/mol K
T=390 K
so n= PV/RT = 1.2*5/(0.0821*390)=0.187388 mole
weight = n*M = 28 gram/mole*0.187388 mole = 5.2468846 gram
=5.25 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.