To account for a higher demand of office chairs, a manufacturer has decided to o
ID: 3009926 • Letter: T
Question
To account for a higher demand of office chairs, a manufacturer has decided to open 2 new plants to handle the demand. Plant A will have fixed costs of $8,300 per month, and variable costs of $47.50 per chair. The maximum production of Plant A is 500 chairs per month. Plant B will have a fixed cost of $10,000 per month, and variable costs of $45.00 per chair. The maximum production of Plant B is also 500 chairs. Suppose that the office chairs sell for $100 each. What volume per month will ensure that Plant A breaks even? What volume per month will ensure that Plant B breaks even? What volume is needed to obtain a profit of $10,000 in each of the plants? Assuming that you are required to run one plant to maximum capacity, which plant would you choose? Explain.
Explanation / Answer
say number of chairs = x
PLANT A:
cost=8300+47.50x
x<=500
revenue=100x
Profit=Revenue-cost=100x-(8300+47.50x)=52.5x-8300
at break even, we know that cost=revenue so we get
8300+47.50x=100x
8300=52.5x
8300/52.5=x
x=158.095238095
so approx 158 chairs are needed to break even.
-------------
Given that Profit=10000
then 52.5x-8300=10000
52.5x=18300
x=348.571428571
so we need approx 349 chairs to get profit of $10000.
---------------
PLANT B:
cost=10000+45x
x<=500
revenue=100x
at break even, we know that cost=revenue so we get
10000+45x=100x
10000=55x
10000/55=x
x=181.818181818
so approx 182 chairs are needed to break even.
---------------
Profit=Revenue-cost=100x-(10000+45x)=55x-10000
Given that Profit=10000
then 55x-10000=10000
55x=20000
x=363.636363636
so we need approx 364 chairs to get profit of $10000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.