A person\'s Body Mass Index is I=W/H^2 where W is the body weight (in kilograms)
ID: 3010574 • Letter: A
Question
A person's Body Mass Index is I=W/H^2 where W is the body weight (in kilograms) and H is the body height (in meters). A boy has weight W = 30 kg and height H = 1.3 m. Use the linear approximation to estimate the change in I if (W, H) changes to (31, 1.38). (Round your answer to four decimal places.)
,
Explanation / Answer
f (W,H) = W/H2
fW = 1/H2
fH = -2W/H3
f (30,1.3) = 30/1.32 = 17.75
fW (30,1.3) = 0.59
fH (30,1.3) = -2*30/1.33 = -54.62
f (31,1.38) = f (30,1.3) + (31-30)* fW (30,1.3) + (1.38-1.3) fH (30,1.3)
= 17.75 + 1 * 0.59 + 0.08 * -54.626
= 13.97
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.