On January 2, 2015, Jatson Corporation acquired a new machine with an estimated
ID: 3012225 • Letter: O
Question
On January 2, 2015, Jatson Corporation acquired a new machine with an estimated useful life of five years. The cost of the equipment was $40,000 with an estimated residual value of $5,000.
Prepare a complete depreciation table under the straight-line method. Assume that a full year of depreciation was taken in 2015.
Prepare a complete depreciation table under the 200 percent declining-balance method. Assume that a full year of depreciation was taken in 2015.
Prepare a complete depreciation table under the 150 percent declining-balance with a switch to straight-line when it will maximize depreciation expense. Assume that a full year of depreciation was taken in 2015.
On January 2, 2015, Jatson Corporation acquired a new machine with an estimated useful life of five years. The cost of the equipment was $40,000 with an estimated residual value of $5,000.
Explanation / Answer
Straight line method
Depreciation =cost-residue=40000-5000=35000
decline method
Depreciation cost=40000-2(5000)=30000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.