Consider a corn yield of 7,200 kg/hectare (equivalent to 120 bushels per acre).
ID: 3012618 • Letter: C
Question
Consider a corn yield of 7,200 kg/hectare (equivalent to 120 bushels per acre). If 25 kg (one bushel) of corn consumed about 20m^3 of water during the growing season, what is the ratio of the weight of corn to the weight of water consumed? Where does most of the water end up? Calculate the minimum quantity of irrigation water required to grow the corn (1 hectare = 10 4 m 2 ) if the corn i s grown in Phoenix, AZ (annual precipitation 7.66 in) or in Lincoln, NE (28.4in). Clearly state any assumptions you make.
Explanation / Answer
Given,
corn yeild=7200 kg/hectare.
25 kg of corn consumed 20 m^3 of water.
20 m^3 = 20000litres =20000kg of water
so the ratio of weight of corn to weight of water is 25kg/20000kg
ratio= 1:800
Most of the water will be absorbed by the soil .
If the corn is grown in Phoenix,minimum quantity of water required is 7200 * 20/25
=5760 m^3 of water.
Annual precipitation is 7.66 in =0.1945 m (Assume for unit area= 1m^2)
then , total precipitation =(0.1945 * 10000)
=1945m^3 of water.
so irrigation water required = Total water required - precipitation
=(5760- 1945)m^3
=3815 m^3 of irrigation water.
If the corn is grown in Lincoln,
the precipitation= 28.4 inches = 0.7213m
then, total precipitation=0.7213 * 10000
=7213 m^3 of water
so water required is only 5760 m^3 so irrigation water is not required.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.