A manufacturer produces three different models of computer: 50% are Ace, 30% are
ID: 3013042 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
(2)
From given data,
(i) The probability of a computer chosen fails,
P(Ace & Fails) = 0.5 * 0.01 = 0.005
P(MaxP & Fails) = 0.3 * 0.05 = 0.015
P(Int & Fails) = 0.2 * 0.08 = 0.016
Hence required probability = 0.005 + 0.015 + 0.016 = 0.036
(ii) Probability of machine is a maxpower given that it has failed i.e. P(MaxP|Failed)
P(MaxP|Failed) = {P(Ace&Fails)} / {P(Ace & Fails)+P(MaxP&Fails)+P(Int&Fails)}
P(MaxP|Failed) = 0.015 / 0.036 = 0.4167
(iii) If three machines are chosen, they are of same model
P(A) = All three machines are chosen of type Ace = (0.5)^3
P(B) = All three machines are chosen of type MaxPower = (0.3)^3
P(C) = All three machines are chosen of type IntroModel = (0.2)^3
Hence, required probability = P(A) + P(B) + P(C) = 0.125 + 0.027 + 0.008 = 0.16
P(Ace) 0.5 P(MaxP) 0.3 P(Int) 0.2Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.