Suppose that a new employee starts working at $7.16 per hour and receives a 4% r
ID: 3019326 • Letter: S
Question
Suppose that a new employee starts working at $7.16 per hour and receives a 4% raise each year. After time t, in years his hourly wage is given by the function P(t) = $7.16(1.04)^t.a) Find the amount of time after which he will be earning $10.00 per hour.
b) find the doubling time.
After what amount of time will the employee be earning $10.00 per hour?
Answer : 8.5 years
(around to the nearest tenth of a year) Question:
What is the doubling time?
Answer: Suppose that a new employee starts working at $7.16 per hour and receives a 4% raise each year. After time t, in years his hourly wage is given by the function P(t) = $7.16(1.04)^t.
a) Find the amount of time after which he will be earning $10.00 per hour.
b) find the doubling time.
After what amount of time will the employee be earning $10.00 per hour?
Answer : 8.5 years
(around to the nearest tenth of a year) Question:
What is the doubling time?
Answer:
a) Find the amount of time after which he will be earning $10.00 per hour.
b) find the doubling time.
After what amount of time will the employee be earning $10.00 per hour?
Answer : 8.5 years
(around to the nearest tenth of a year) Question:
What is the doubling time?
Answer:
Explanation / Answer
P(t) = $7.16(1.04)^t
$10 = $7.16(1.04)^t
10/7.16 = (1.04)^t
1.39665 = (1.04)^t
ln(1.39665) = t*ln(1.04)
t = 8.5 years
b) $2*7.16 = $7.16(1.04)^t
2 = (1.04)^t
ln2 = t*ln(1.04)
t = 17.7 years
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.