A philanthropic organization sent free mailing labels and greeting cards to a ra
ID: 3020330 • Letter: A
Question
A philanthropic organization sent free mailing labels and greeting cards to a random sample of 100,000 potential donors on their mailing list and received 5030 donations. They have had a contribution rate of 5% in past campaigns, but a staff member hopes that the rate will be higher if they run this campaign as currently designed. Complete parts a through c below. Are the assumptions and conditions for inference met? Which assumptions and conditions below are met? Select all that apply. Do you think the donation rate would rise?Explanation / Answer
a.) H0 : p = 0.05 H1 : p > 0.05
b.) A. D.
c.) p = 5030/100000 = 0.0503
Z = (0.0503 - 0.05)/ ( 0.0503 × 0.9497/ 100000)
= 0.0003/ 0.00069
= 0.4341
P-value = 0.3321
The P value is too high to conclude that the rate will be above 5%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.