The Survey of Study Habits and Attitudes (SSHA) is a psychological test that mea
ID: 3022251 • Letter: T
Question
The Survey of Study Habits and Attitudes (SSHA) is a psychological test that measures students' study habits and attitude toward school. Scores range from 0 to 200. The mean score for college students is about 115, and the standard deviation is about 30. A teacher suspects that the mean Mu for older students id higher than 155. She gives the SSHA to and SRS of 25 students who are at least 30 years old. Suppose we know that scores in the population of older students are Normally distributed with standard deviation sigma = 30. We seek evidence against the claim that Mu = 115. What is the distribution of the mean score times bar of a sample of 25 students if the older students don't differ from typical college students sample mean: sample standard deviation:Explanation / Answer
Solution:
Sample mean=115
sample standard daviation=6
Null hypothesis:H0: = 115
Alternate hypothesis,HA: 115
let =the mean score for all older students at this college.
If =115,the sampling distribution of x in normal with mean 115 and standard deviation 30/ 25=6
25 is sample size.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.