A certain system can experience three different types of defects. Let A_i(i = 1,
ID: 3022779 • Letter: A
Question
A certain system can experience three different types of defects. Let A_i(i = 1, 2, 3) denote the event that the system has a defect of type i. Suppose that the following probabilities are true. P(A_1) = 0.15 P(A_2) = 0.09 P(A_3) = 0.07 P(A_1 A_2) = 0.17 P(A_1 A_3) = 0.18 P(A_2 A_3) = 0.14 P(A_1 A_2 A_3) = 0.01 What is the probability that the system does not have a type 1 defect? What is the probability that the system has at most two of these defects? What is the probability that the system has both type 1 and type 2? What is the probability that the system has both type 1 and type 2 defects but not a type 3 defect?Explanation / Answer
The probability that a system does not have a type 1 defect is:
1-0.15=0.85
The probability that the sytem has both type 1 and type 2 defects is:
0.15*0.09=0.0135
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.