An April 2004 article on HearTheIssues.com stated that Americans watch an averag
ID: 3023485 • Letter: A
Question
An April 2004 article on HearTheIssues.com stated that Americans watch an average of 3.7 hours of television per person per day. If the standard deviation for the number of hours of television watched per day is 3.7 and a random sample of 239 Americans is selected, the mean of this sample belongs to a sampling distribution.
(a) What is the shape of this sampling distribution?
(b) What is the mean of this sampling distribution? (Give your answer correct to one decimal place.) hours
(c) What is the standard deviation of this sampling distribution? (Give your answer correct to two decimal places.)
Explanation / Answer
The shape of the Sampling distribution is normal
b.) Mean = 3.7 =
c.) Std deviation = 3.7 /239 = 0.24
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.