Suppose that on average, 8% of circuit boards are defective. What is the probabi
ID: 3023932 • Letter: S
Question
Suppose that on average, 8% of circuit boards are defective. What is the probability of finding exactly 2 defective boards in a batch of 10 randomly chosen circuit boards? What is the probability of finding at most 2 defective boards in a batch of 10 randomly chosen circuit boards? What is the probability of finding more than 1 but less than 4 defective boards in a batch of 10 randomly chosen circuit boards? What is the probability that we have to test at least 3 circuit boards to find the first defective one?Explanation / Answer
Binomial distribution used
P=0.08
N=10
P(X=x) = (nCx) px (1-p)n-x
a).
P( x=2) = 0.1478
b). P( x 2)= P( x=0)+P( x=1) +P( x=2)
= 0.4344+0.3777+0.1478
P=0.9599
c). P( more than1 but less than 4)
= P( x=2) +P( x=3) =0.1478+ 0.0343
= 0.1821
d).
geometric distribution used
for 3 board , P=P * Qx – 1 =0.08*0.923-1 =0.0677
for 2 board , P=0.0736
for 1 board , P=0.08
The required P =0.0677+0.0736+0.08 = 0.2213
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.