Refer to Exercises 7.105 and 7.106. Construct a hypothetical hundred thousand ta
ID: 3024035 • Letter: R
Question
Refer to Exercises 7.105 and 7.106. Construct a hypothetical hundred thousand table for this situation. A professor has noticed that even though attendance is not a component of the grade for his class, students who attend regularly obtain better grades. In fact, 40% of those who attend regularly receive As in the class, while only 10% of those who do not attend regularly receive As. About 70% of students attend class regularly. Find the following percentages: The percentage who receive As given that they attend class regularly. The percentage who receive As given that they do not attend class regularly. The overall percentage who receive As. Refer to Exercise 7.105. Draw a tree diagram, and use it to find the overall percent who receive As.Explanation / Answer
Let
R = regularly attending
A = gets an A
a)
P(A|R) = 40% [ANSWER, given]
b)
P(A|R') = 10% [ANSWER, given]
**********
c)
By Bayes' Rule,
P(A) = P(R) P(A|R) + P(R') P(A|R')
= 0.70*0.40 + (1-0.70)*0.10
= 0.31 = 31% [ANSWER]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.