Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A company discovers that to produce x=860 new electronic parts, it will cost y=$

ID: 3029020 • Letter: A

Question

A company discovers that to produce x=860 new electronic parts, it will cost y=$71840. To produce 700 new electronic parts, it will cost $59200.

Compute the slope of the costs and choose the most accurate statement from the following:

-Costs are increasing at a rate of $83 per item.

-Costs are decreasing at a rate of $77 per item.

-Costs are increasing at a rate of $79 per item.

-Costs are decreasing at a rate of $79 per item.

-Costs are increasing at a rate of $77 per item.

-Costs are decreasing at a rate of $83 per item.

Explanation / Answer

Let the increase in cost be y corresponding to the number of new parts x. Then the cost line passes through the points ( 860, 71840) and ( 700, 59200). The slope of cost line is (71840 - 59200)/ ( 860 - 700) = 12640/160 = 79. The slope being (positive) 79., the correct statement is that the costs are increasing at a rate of $ 79 per item. The 3rd option is correct.

Note: The slope of a line passing through the points ( x1 , y1) and ( x2, y2) is ( y2 - y1)/(x2 - x1).

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote