Total company purchases a truck for $13,500. The truck requires an average cost
ID: 3029213 • Letter: T
Question
Total company purchases a truck for $13,500. The truck requires an average cost $9.75 per day in maintenance. (a) Find a linear function that expresses the total cost C of owning the truck after t days. C(t) = (b) The truck rents for $58,00 a day. Find a linear function that, expresses the revenue R when the truck has been rented for t days. R(t) = (c) The profit after t days, P(t), is given by the function P(t) = R(t) = c(t). Find the linear function P(t). P(t) = (d) Use the function P(t) that you obtained in part (c) to determine how many days R will take the company to break even on the purchases of the truck. Assume that the truck is in use every day. (Round your answer to the nearest day.)Explanation / Answer
Fixed cost of truck= $13500
Avg cost per day = $ 9.75
C(t) = 13500 +9.75t
Revenue function: rent per day = $56
R(t) = 56t
Profit = Revenue - Cost = 56t - ( 13500 +9.75t)
= - 13500 + 46.25t
Break even :
Profit =0
0= - 13500 + 46.25t
t = 13500/46.25 = 291.89 = 292 days
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.