A store sells water filters for $44 each, retail price . The wholesale cost to s
ID: 3029262 • Letter: A
Question
A store sells water filters for $44 each, retail price . The wholesale cost to stock the filters is $29 each. The fixed cost associated with the acquiring the filters , storing them in inventory , using shelf space , and advertising the filters for sale is $2500.
a. Write a function for the total cost of stocking the filters for sale.
b. Write a function for the total revenue received from selling the filters.
c. Write the system of equations and determine the number of filters that must be sold to break even.
the number of filters that must be sold to break even is ____ (Round up to the nearest whole number)
Explanation / Answer
fixed cost = $ 2500
cost to stock the filters = $ 29 each
let number of filters be x
a) total cost of stocking the filters = 29x + 2500
b) revenue =selling price - cost price = 44x - (29x+2500) = 15x - 2500
c) at break even cost = revenue
hence , equating both functions
29x + 2500 = 15x - 2500
14x = 5000
x = 357.14
therefore, number of filters must be sold at breakeven = 357
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.