A bicycle company has been working on developing an ultralight racing bicycle fo
ID: 3030488 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Ans(1):
Initial cost of production = 125000+65x
Initial income= 75x
where x is number of bicycles.
---------------------
Ans(2):
given that x=500 so
Initial cost of production = 125000+65x= 125000+65*500=$157500
Initial income= 75x= 75*500= $37500
---------------------
Ans(3):
given that income=600000 then
Initial income= 75x=600000
x=600000/75=8000 cycles
---------------------
Ans(4):
break even means cost = income so we get:
125000+65x=75x
125000=10x
12500=x
Hence 12500 bicycles are needed.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.