A missile is shot upward from a submarine 1440 feet below sea level at an initia
ID: 3031280 • Letter: A
Question
A missile is shot upward from a submarine 1440 feet below sea level at an initial velocity of 528 ft/sec. A function that approximates the height of the missile (relative to sea level) is given by: h(t)=-16t^2 + 528t-1440 where h(t) is the height of the missile in feet and t is the time in seconds. Complete the table to determine the height of the missile for the given values of time, t. This is a "Fill in the blanks" question so please give ONLY the answer with no label and do NOT use commas in your answers for height. Interpret the meaning of EACH negative value you came up with in the previous question. Describe the behavior of the missile at each of the times. For the toolbar, press ALT-F10 (PC) or ALT+FN+F10 (Mac).Explanation / Answer
1)
at t=0,
h = -1440 feet
at t=5,
h = -16*5^2 + 528*5 -1440
= 800 feet
at t=15,
h = -16*15^2 + 528*15 -1440
= 2880 feet
at t=25,
h = -16*25^2 + 528*25 -1440
= 1800 feet
at t=35,
h = -16*35^2 + 528*35 -1440
= -2560 feet
2)
negative value means missile is below sea level
It implies depth below sea level
positive values implies height above sea level
3)
h(t) = -16*t^2 + 528*t -1440
at sea level, h= 0
-16*t^2 + 528*t -1440 = 0
t^2 - 33*t + 90 = 0
(t-3)(t-30) = 0
solving for t, we get:
t=3 s and t=30 s
Answer:
missile emergy from water at t=3 s
missile renter water at t=30 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.