A rocket model is launched with an initial velocity of.235ft/s. the rockets heig
ID: 3033827 • Letter: A
Question
A rocket model is launched with an initial velocity of.235ft/s. the rockets height h (in feet) after t seconds is given by the following.
h=235t-16t^2
Find all the values of t for which the rocket's height is 151 feet. Round both your answers to the nearest hundredth.
Explanation / Answer
h = 235*t - 16*t^2
when h = 151 ft
151 = 235*t - 16*t^2
16*t^2 - 235*t + 151 = 0
Solving the quadratic equation:
t = [-(-235) +/- sqrt (235^2 - 4*16*151)]/2*16
t = [235 +/- sqrt 45561]/32
t1 = [235 + 213.45]/32 = 14.01 sec
t2 = [235 - 213.45]/32 = 0.673 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.