The average cost for two people to go to a movie is $20. The standard deviation
ID: 3033921 • Letter: T
Question
The average cost for two people to go to a movie is $20. The standard deviation is $3. Assume the cost is normally distributed. Find the probability that at any given theater, the cost will be more than $24 for two people to go to the movie. Refer to the table of values (Area Under the Standard Normal Distribution) as needed. If necessary, round intermediate calculations to the nearest hundredth. The probability that at any given theater, the cost will be more than $24 for two people to go to a movie is %.Explanation / Answer
mean = $20 ; std. deviation = $3
Z score = ( 24 -20)/3 = 1.33
we need to find P( z>=1.33 ) = 1 - P(z<=1.33)
P(z<=1.33) from normal tables = 0.90824
So, probanbility that at any theatre , cost will be more than $24 = 1 - 0.90824
= 0.09176
= 9.18 % ( rounded of to hundredth)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.