A company finds it can produce 25 heaters for $7350, while producing 30 heaters
ID: 3034380 • Letter: A
Question
A company finds it can produce 25 heaters for $7350, while producing 30 heaters costs $8700. Express the cost, y, as a linear function of the number of heaters, x. Determine the cost to produce 40 heaters. Express the cost, y, as a linear function of the number of heaters, x. (Simplify your answer.)Explanation / Answer
Dear Student Thank you for using Chegg !! Given Cost to produce 25 heaters = 7350 $ Cost to produce 30 heaters = 8700 $ Let cost to produce x number of heaters be y $ Given y shall be a linear function of x => Let y = mx + c (where m & c are constants) When y = 7350, x = 25 7350 = 25m + c (1) When y = 8700, x = 30 8700 = 30m + c (2) From equation (1) & (2), Subtracting (1) from (2) 1350 = 5m m = 270 c = 600 y = 270x + 600 Now when x = 40 y = 11400 $ Solution
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.