Scenario: You need to purchase a new staff As a public agency and because Its go
ID: 3035838 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
1) option a : 8 miles / gallon
option b : 24 miles/gallon
option a : no. of gallons consumed =32000/8 = 4000 gallons
fule cost = $ 3.30*4000
option b: no. of gallons consumed =32000/24 = 1333.33 gallons
fuel cost = $ 1333.33*3.30
Fuel saving between the two option = 3.30*4000 - 1333.33*3.30 = $ 8800
2) monthly saving = 8800/12 = $ 733.33 ; i = 6.8% ; n = 5*12 = 60
FV = PMT[1 - (1 +r)^-n]/r
Future Value of annuity = $52,526.30
3) So, the future value for monthly paymeny is calculated for 10 yrs:
FV = $126,252.23
This is divided among 12 schools
each school would get = $126,252.23/12 = $10521.02
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.