8. wine \"sours\" when ethanol (C 2 H 5 OH) is oxidized and tnd converted to ace
ID: 303815 • Letter: 8
Question
8. wine "sours" when ethanol (C2H5OH) is oxidized and tnd converted to acetic acid (also known as vinegar). This reaction proceeds as follows
if 2.00 g of ethanol and 1.00 g of oxygen are sealed in a wine bottle, which is the limiting reactant?
5. A method used by the EPA for determining the ozone concentration in the air is to pass an air sample through a bubbler containing iodide ions. The iodide ions remove the ozone according to the following reaction:
What is the mass in grams of ozone that can be removed from the air by reaction with 1.76 moles of iodide ions?
Explanation / Answer
8) Moles of ethanol = 2/46 = 0.0434
Moles of oxygen = 1/32 = 0.0312
Here number of moles of oxygen is less than number of moles of ethanol. So, Oxygen is the limiting reactant.
5) This is a 1:2 mole ratio reaction betwerb ozone and iodide ions.
1.76 moles of iodide can be reached with 0.88 moles of ozone.
Mass of ozone reacted with iodide = 0.88*molar mass of O3
= 0.88*48 = 42.24g
Mass of ozone removed = 42.24g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.