Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose a certain sports league has a strict no drinking policy. The 3,000 playe

ID: 3039251 • Letter: S

Question

Suppose a certain sports league has a strict no drinking policy. The 3,000 players of the league are given a polygraph during which they are asked whether they have taken a drink in the last three months. All of them deny drinking but in actually 2% of the players are delinquent. Use the table below to answer the following questions. This table assumes that a polygraph is 90% accurate.

Player Is Lying

Player Is Truthful

Total

Polygraph Finds Player Lying

54

294

348

Polygraph Finds Player Truthful

6

2,646

2,652

Total

60

2,940

3,000

Suppose the polygraph results found the player is lying. What is the chance that he/she really is lying?

____________%

What is the chance the polygraph results finds the player is lying, given that the player is lying?

____________%

Suppose polygraph results found player truthful. What is the chance that he/she is lying? Give this answer as a percentage rounded to two decimal places.

____________%

What is the chance the polygraph results finds the player lying, given that the player is truthful? Answer with a percentage rounded to the nearest tenth.

____________%


Player Is Lying

Player Is Truthful

Total

Polygraph Finds Player Lying

54

294

348

Polygraph Finds Player Truthful

6

2,646

2,652

Total

60

2,940

3,000

Explanation / Answer

(1). Polygraph finds player lying (total) = 348

In reality player is lying = 54

So, when the polygraph results found the player is lying. The chance that he/she is really lying = (54/348)×100

= 15.51%

(2). Player is lying (total) = 60

Polygraph results found the player is lying = 54

So,. When a player is lying, the chance of polygraph results found the player is lying = (54/60)×100

= 90%

(3). Polygraph finds player truthful (total)= 2652

In these player lying = 6

So, when polygraph finds player truthful, the chance that he/she is lying = (6/2652)×100

= 0.22%

(4). Player is truthful (total) = 2940

In these polygraph finds the player lying = 294

So, when a player is truthful, then the chance of polygraph finds the player lying = (294/2940)×100

= 10%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote