10. Suppose a survey of the 32,000 students at a university is planned. The goal
ID: 3039743 • Letter: 1
Question
10. Suppose a survey of the 32,000 students at a university is planned. The goal of the survey is to estimate the percentage of the students who own PCs. Find the minimum sample size required to make a 95% confidence interval for the population percentage that is at most 4 percentage points wide. The variance of the population is unknown. Ignore the finite population correction factor b. Instead of using the percentage from the statistics class sample in your that is, the largest variance calculation, assume the worst-case scenario possible for the parameter.Explanation / Answer
b)
when p^ is not known
n = z^2 / (4e^2)
for 95 % , z = 1.96
e = 0.04
hence
n = 1.96^2 /(4 *0.04^2)
= 600.25
minimum sample size = n = 601
Please rate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.