The times per week a student uses a lab computer are normally distributed, with
ID: 3040057 • Letter: T
Question
The times per week a student uses a lab computer are normally distributed, with a mean of 6.4 hours and a standard deviation of 1.3 hours. A student is randomly selected. Find the following probabilities. (a) Find the probability that the student uses a lab computer less than 4 hours per week. (b) Find the probability that the student uses a lab computer between 7 and 8 hours per week (c) Find the probability that the student uses a lab computer more than 9 hours per week. (a) The probability that a student uses a lab computer less than 4 hours per week is Round to three decimal places as needed.) (b) The probability that a student uses a lab computer between 7 and 8 hours per week is Round to three decimal places as needed.) (c) The probability that a student uses a lab computer more than 9 hours per week is Round to three decimal places as needed.)Explanation / Answer
Solutiona:
mean=64
sd=1.3
X~ Normal distributon
convert X to z
Z=x-mean/sd
Z=4-6.4 /1.3
Z= -1.846154
RCODE:
pnorm(-1.846154)=
0.03243492
ANSWER:0.032
Solutionb:
P(7<X<8)
P(7-6.4/1.3<Z<8-6.4/1.3)
P(0.46153Z<1.230769)
P(Z<1.230769)-P(Z<0.46153)
pnorm(1.230769)-pnorm(0.46153)
0.2130046
ANSWER:0.213
Solutionc:
Z=x-mean/sd
Z=9-6.4/1.3
Z=2
P(Z>2)
pnorm(-2)
0.02275013
ANSWER:0.023
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.