Research scenario: You are doing a study on sleep deprivation. You take a sample
ID: 3040185 • Letter: R
Question
Research scenario: You are doing a study on sleep deprivation. You take a sample of n = 25 individuals and deprive of them sleep so that they only get 4 hours of sleep for two nights. You then have them each solve a puzzle, and find that the mean time to solve the puzzle is M = 30 minutes. You know that for the population, the mean time to solve the puzzle is = 10 minutes and the standard deviation is = 20. Does sleep deprivation have an effect on the amount of time it takes to solve this puzzle? What is the value of the standard error, or M ?
Explanation / Answer
Standard error =/n
=20/25
=20/5
=4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.