Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Expert Q&A; Done (1 point) Hourly wages at Manufacturing Plant A very from worke

ID: 3040516 • Letter: E

Question

Expert Q&A; Done (1 point) Hourly wages at Manufacturing Plant A very from worker to worker, with an average hourly wage of $13.71, and a standard deviation of $2.5 per hour, or oP-2.5. In an attempt to attract new employees, a newly constructed Manufacturing Plant B claims that its employees will be paid, on average, more than than employees at Manufacturing Plant A. Assume that the standard deviation in houry wages at Plant Bisthe same as at PlantA,ordred 25 (a) Choose the correct statistical hypotheses. 13.71 HA Pions 13.71 B. Ho : Xrla' 13.71 HA : Xrla? 13.71 C. Ho : PlansB = 13.71 HA : piplaat 13.71 D. Ho Xla>13.71 HA XPlan 13.71 A. Ho : PlansB (b) Statistical testing of the null hypothesis is to be carried out by randomly selecting 38 employees at Plant B. If the mean/average hourly wage of these 38 employees is greater than $14.62, then there is enough statistical evidence to indicate that the mean hourly wage of employees at Plant B is greater than the mean hourly wage of employees at Plant A what level of was used here? Enter your answer to at least three decmal places. 0.9876 (c) The average ofthe sample of n=38 workers was found to be X =14.27, what decision can you make from this sample? A. The sample size is too small to conduct a statistical test, so a decision cannot be made B. Employees at Plant B do earn more on average compared to employees at Plant A C. The hourly wages at Plant B need to be Normally distributed to do the test OD. Employees at Plant B do not earn more on average compared to employees at Plant A. (d) If the average hourly wage of all workers at Plant B is $14.57, what is the probability cf concluding using the decision criteria outlined in part (b) that the mean hourly wage of al employees at Plant B is not greater than the mean hourly wage of all employees at Plant A? Enter your answer to at least three decimals Answer 0.01 70 Need help with b and d. A and C are correct

Explanation / Answer

b)

hence level of significance =0.0124

d)

for mean =14.57

here mean=       = 13.710 std deviation   == 2.5 sample size       =n= 38 std error=x=/n= 0.4056 probability = P(X>14.62) = P(Z>2.24)= 1-P(Z<2.24)= 1-0.9876= 0.0124
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote