1.A number cube labeled with numbers 1, 2, 3, 4, 5, and 6 is tossed. What are th
ID: 3040822 • Letter: 1
Question
1.A number cube labeled with numbers 1, 2, 3, 4, 5, and 6 is tossed. What are the odds for the cube showing a number less than 3?
2.The odds against Chip beating his friend in a round of golf are 1 : 8. Find the probability that Chip will beat his friend.
3.If two fair dice are rolled, what is the probability that a total showing is either even or less than eight?
4.Suppose two cards are drawn from a well-shuffled deck of 52-cards. What is the probability that both cards are face cards?
Write the answer as a percentage rounded to the nearest tenth of a percent.
Explanation / Answer
(1)
Total number of outcomes = 6
Number of outcomes that show less than 3 = 2.
So, The odds for the cube showing a number less than 3 = 2/6 = 1/3 = 0.3333
(2) Odds against Chip beating his friend = 1/8
So,
Odds in favour of Chip beating his friend = 1 - 1/8 = 7/8 = 0.8750
So,
Probability that Chip will beat his friend = 0.8750
(3) Total number of outcomes = 36
Total showing even:
(1,1),(1,3),(1,5) - 3 Nos.
(2,2), (2,4), (2,6) - 3 Nos.
(3,1), (3,3), (3,5) - 3 Nos.
(4,2), (4,4), (4,6) - 3 Nos
(5,1), (5,3), (5,5) - 3 Nos.
(6,2), (6,4), (6,6) - 3 Nos.
Total = 18
So,
P(total even) = 18/36 = 0.5
Total less than 8:
(1,1), (1,2), (1,3), (1,4),(1,5), (1,6) - 6 Nos.
(2,1), (2,2), (2,3) (2,4), (2,5) - 5 Nos.
(3,1), (3,2), (3,3), (3,4) - 4 Nos.
(4,1), (4,2), (4,3) - 3 Nos.
(5,1), (5,2) - 2 Nos.
(6,1) - 1 No.
Total = 21
So,
P(Total less than 8) = 21/36 = 0.5833
Total even & Total less than 8:
(1,1), (1,3), (1,5) - 3 Nos.
(2,2), (2,4) - 2 Nos
(3,1), (3,3) - 2 Nos.
(4,2) - 1 No.
(5,1) - 1 No
------------------------------------
Total 9 Nos.
So,
P(Total even & Total less than 8) = 9/36 = 0.25
By Addition Theorem:
P(Total evn OR less than 8) = 0.5 + 0.5833 - 0.25 = 0.8333
(4)
Total number of cards = 52
Number of face cards = 12
P(first cand is face card) = 12/52 = 0.2308
After first draw:
Total number of cards = 51
Number of face cards = 11
So,
P(Second card is face card)= 11/51 = 0.2157
So,
P(both cards are face cards) = 0.2308 X 0.2167 = 0.0498
So,
Answer is: 4.98%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.