4. (On Rolling Dice and Application of Complementation Rule) (a) Suppose you rol
ID: 3041053 • Letter: 4
Question
Explanation / Answer
a) probability of a six on one roll =1/6
probability of getting at least one 6 in 4 rolls =1-P(no six in 4 rolls) =1-(1-1/6)4 =1-625/1296 =671/1296=0.5177
b)probability of double six =1/36 (as it is one event out of total 36 events whcih occur on rolling of two dice,
c)probability of getting double six ; at least once in 24 rolls =1-P(getting none double six)
=1-(1-1/36)24 =0.4914
d) probability in part a is higher.
we expect this result as propability of a six is higher and numebr of outcome in expermient in a is less than in part c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.