Suppose we took random samples of 30 watches from the population. Assume the pop
ID: 3041128 • Letter: S
Question
Suppose we took random samples of 30 watches from the population. Assume the population standard deviation is eight months ( 0.67 years) and a mean of 4 years
a. What is the mean, standard deviation and shape of the sampling distribution (the sample means)?
b. What is the probability that the sample mean of the 30 watches will be between 3.8 years and 4.2 years?
c. What is the probability that the sample mean will be longer than 4.3 years? c.
d. Find a value, C, such that P(x>= C) = 0.15. In other words, what is the 85th percentile of the means?
Only part (a) to (d) please alone Please need it ASAP. All questions to be answered well in full
everthing is given please . this a normally distributed question
Back to our Timely Brand Watch Company above... suppose we took random samples of 30 watches from the population. Assume the population standard deviation is eight months.) a. What is the mean, standard deviation and shape of the sampling distribution (the sample means)? b. What is the probability that the sample mean of the 30 watches will be between 3.8 years and 4.2 years? What is the probability that the sample mean will be longer than 4.3 years? c. d. Find a value, C, such that P(x2 C) = .15. In other words, what is the 85th percentile of the means? If we had a population that was normally distributed and had a mean of 50 and standard deviation of 5.... a. If we sampled a lot of items, say 100 items, from this population, what shoul we expect the largest and the smallest values to be in that sample? (Use theExplanation / Answer
SolutoonA:
according to central limit theorem
sample mean=popuation mean=4 years
sample standard deviation/=population std devsqrt(sample size)
=0.67/sqrt(30)
=0.1223247
Solutionb:
P(3.8<X<4.2)
p(3.8-4/0.1223247<Z<4.2-4/0.1223247)
P(-1.634993<Z<1.634993)
p(z<1.634993)-p(z<-1.634993)
pnorm(1.634993)-pnorm(-1.634993)
=0.8979495
ANSWER:0.8979495
Solutionc:
P(X bar>4.3)
P(4.3-4/0.1223247)
=2.452489
pnorm(-2.452489)
=0.007093586
ANSWER:0.007093586
Solutiond:
z for 85 percentile is
1.036
pnorm(-1.036)
=0.1501011
P(Z>-1.036)=0.1501011
C=1.036
X-mean/sd=1.036
x=1.036*0.1501011+4
X= 4.155505
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.