Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The frequency distribution was obtained using a class width of 0.5 for data on c

ID: 3041231 • Letter: T

Question

The frequency distribution was obtained using a class width of 0.5 for data on cigarette tax rates. Use the frequency distribution to approximate the mean and standard deviation. Compare these results to the actual mean = $1.699 and standard deviation = $1.067 Click the icon to view the frequency distribution for the tax rates. The population mean is $ (Round to three decimal places as needed.) The population standard deviation is $ (Round to three decimal places as needed.) Compare these results to the values found using the actual data. A. The grouped mean is slightly smaller, while the grouped standard deviation is slightly larger. O B. The grouped mean is slightly larger, while the grouped standard deviation is slightly smaller O C. The grouped values are both slightly larger. ( D. The grouped values are both slightly smaller.

Explanation / Answer

Ans:

mean=98.965/57=1.736

std. dev=sqrt(72.2456/57)=1.126

Grouped values are both slightly larger.

Option C is correct.

m f m*f (m-1.736228)^2*f 0.245 7 1.715 15.566327 0.745 13 9.685 12.772928 1.245 8 9.96 1.930440 1.745 7 12.215 0.000539 2.245 6 13.47 1.553094 2.745 6 16.47 6.105726 3.245 6 19.47 13.658358 3.745 2 7.49 8.070330 4.245 2 8.49 12.587874 Total 57 98.965 72.245614 mean= 1.736 Variance= 1.267 std. dev= 1.126
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote