One of the authors with too much time on his hands weighed each chocolate candy
ID: 3043770 • Letter: O
Question
One of the authors with too much time on his hands weighed each chocolate candy in a bag of 470 plain chocolate candies.
Complete parts (a) through (c).
One of the chocolate candies weighed 0.776 gram and it was heavier than 22 of the other chocolate candies. What is the percentile of this particular value.
One of the chocolate candies weighed 0.876 gram and it was heavier than 329 of the other chocolate candies. What is the percentile of this particular value?
One of the chocolate candies weighed 0.856 gram and it was heavier than 224 of the other chocolate candies. What is the percentile of this particular value?
Explanation / Answer
a) we take the ratio to get the percentile
Since it is heavier than 22,
so percentile =22/470 = 0.0468 =5th percentile
b)
Since it is heavier than 329
so percentile =329/470 =0.7=0.7*100 =70th percentile
c)
Since it is heavier than 224
so percentile =224/470 =0.4765 =0.4765*100 =48th percentile
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.