Question Hell An 1Q test is designed so that the mean is 100 and the standard de
ID: 3044289 • Letter: Q
Question
Question Hell An 1Q test is designed so that the mean is 100 and the standard deviation is 24 for the population of normal adults. Find the sample size necessary of normal adults. Find the sample size necessary to estimate mean IQ score of statistics students such that it can be said with 95% confidence that the sample mean is within determine the required sample size using technology Then determine i this is a reasonable sample size for a real world calculation The required sample size is (Round up to the nearest integer ) 5 IQ points of the true mean. Assume thatExplanation / Answer
required sample size =89
for 95 % CI value of z= 1.9600 standard deviation = 24 margin of error E = 5 required sample size n=(z/E)2 = 89Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.