An aerospace company has submitted bids on two separate federal government defen
ID: 3044761 • Letter: A
Question
An aerospace company has submitted bids on two separate federal government defense contracts. The company president believes that there is a 40% probability of winning the first con- tract. If they win the first contract, the probability of winning the second is 65%. However, if they lose the first contract, the pres- ident thinks that the probability of winning the second contract decreases to 49%.
A. What is the probability that they win both contracts? Probability =
B.What is the probability that they lose both contracts? Probability =
C. What is the probability that they win only one contract? Probability =
Explanation / Answer
P( winning the first conntract ) = 0. 40 P ( winning the second contract ) =0.65
A]
P( win both contracts ) = P ( winning the first conntract And winning the second contract )
= P ( winning the first conntract ) P( winning the second contract )
= 0.40*0.65 = 0.26
Final answer for A ]
P( win both contracts ) = 0.26
B ]
P ( lossing the first contract ) = 1 - P( winning the first conntract ) = 1 - 0.40 = 0.60
If they lose the first contract, the pres- ident thinks that the probability of winning the second contract decreases to 49% ( i. e 0.49 )
P (they lose both contract) = P ( lossing the first conntract And then lossing the second contract )
= 0.60 *( 1- 0.49 )= 0.306
Final answer for B ]
P(they lose both contracts ) = 0.306
C ]
P(win one)=probability of winning first losing second +probability of losing first winning second
= 0.40 * 0.35 + 0.60 *0.49 = 0.434
Final answer for C ]
P(win one) = 0.434 .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.