The probability that on Monday, a viewer will watch an episode of the show Black
ID: 3045118 • Letter: T
Question
The probability that on Monday, a viewer will watch an episode of the show Blacklist is 29.06%. 1,300,000 21 people watched Blacklist last Monday. What is the probability that a viewer WILL NOT watch an episode of Blacklist on Monday ? Express your answer as a percent to 2 decimal places. Which type of probability is displayed in problem 15 above ? a. Empirical b. Classical c·subjective 22 Which type of probability is displayed in problem 17 above ? a. Empirical b. Classical 23 subjective Level two problems From a regular deck of cards, select a card, look at it and remember what it is or write it down, replace it into the same deck, shuffle the deck at least 7 times, them select a card. Find the single probability that both 24 cards are red. LEAVE ANSWER AS AN UNREDUCED FRACTION From a regular deck of cards, select a card, look at it and remember what it is or write it down, replace it into the same deck, shuffle the deck at least 7 times, then select a card. Find the single probability that beth cards are kings. LEAVE ANSWER AS AN UNREDUCED FRACTION 25 26 Spin this wheel and record the number that has the arrow pointing to it (after you spin); spin the wheel again and record the second number; find the probability that both numbers are even. LEAVE ANSWER AS AN UNREDUCED FRACTION Toss a regular die one time, record thenumber showing: then pick up the same die and toss it again. Find the SINGLE probability that the first number is even and the second number is 6 27 LEAVE ANSWER AS AN UNREDUCED FRACTION -ONE FRACTION Toss three regular dice one time, record the total: Find the probability that the dice will show 28 triples (triples means all dice have the same number showing). LEAVE ANSWER AS AN UNREDUCED FRACTIONExplanation / Answer
21) The probability of viewers= 29.06% or 0.2906
The probability will not watch = 1- The probability of viwers= 1- 0.2906= 0.7094 or 70.94%
24) The number of red cards on a deck= 26 out of 52 cards
The probability of picking off one card= 1/52
If the probability of picking off red card= 26/52 = 0.5
The second card also red card without replcement= 26/52 = 0.5
The probability of both cards are RED= 0.5*0.5 = 0.25
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.