Question: Problem 1. Management of the Telemore Company is considering developin
ID: 3045290 • Letter: Q
Question
Question:
Problem 1.
Management of the Telemore Company is considering developing and marketing a new
product. It is estimated to be as likely that the product would prove to be successful as unsuccessful.
It it were successful, the expected profit would be $1,800,000. If unsuccessful,
the expected loss would be $1,500,000. A marketing survey can be conducted at a cost of
$300,000 to predict whether the product would be successful. Past experience with such
surveys indicates that successful products have been predicted to be successful 70 percent
of the time, whereas unsuccessful products have been predicted to be unsuccessful 80
percent of the time. Hint: Make a decision tree.
(a) Find the optimal policy regarding whether to conduct the market survey and whether
to develop and market the new product.
(b) What is the maximum cost of survey that makes it worth conducting?
(c) What is the survey methods could be improved so that it provides more accurate
estimates of market success, what is the maximum cost of such an improved survey?
Explanation / Answer
a) Expected value without survey = [1800000-1500000]/2=150000
a) Expected value with survey = 0.70*0.50*1800000+0.7*0.3*(-1500000) = 315000
SUbtracting cost of survey, Expected value = 15000
We should not conduct the survey and directly develop and market the product
b) Maximum cost of survey=315000-150000=165000
c) If Market success can be estimated with 100% efficieny, Max cost of survey =0.5*1800000*1=900000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.