Suppose that 1% of the employees of a certain company use illegal drugs. This co
ID: 3045340 • Letter: S
Question
Suppose that 1% of the employees of a certain company use illegal drugs. This company performs random drug tests that return positive results 99% of the time if the person is a drug user. However, it also has a 2% false positive rate. The results of the drug test are known to be independent from test to test for a given person.
a) Steve, an employee at the company, has a positive test. What is the probability that he is a drug user?
b) Knowing he failed his first test, what is the probability that Steve will fail his next drug test?
c) Steve just failed his second drug test. Now, what is the probability that he is a drug user?
Explanation / Answer
a) P(Drug/Positiv) = 0.01*0.99 / [0.01*0.99+0.99*0.02]=1/3
P( non drug/Positive )=2/3
b) P(2nd test positive) = 2/3*0.01+1/3*0.99=0.3366666
c) P(Drub/2nd positive) = 1/3*0.99/[0.3366666]=0.9801 = 98%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.