A random sample of 161 6t\" graders estimated a mean backpack weight of 13.83 lb
ID: 3045360 • Letter: A
Question
A random sample of 161 6t" graders estimated a mean backpack weight of 13.83 lbs. The population standard deviation in backpack weights is assumed to be 6 lbs 1, what is a 90% confidence interval for the mean backpack weight for these data? a) Find the critical z-score b) Calculate the margin of error c) Construct the confidence interval 2, what is a 95% confidence interval for the mean backpack weight for these data? a) Find the critical z-score b) Calculate the margin of error c) Construct the confidence interval 3, What is a 99% confidence interval for the mean backpack weight for these data? a) Find the critical z-score b) Calculate the margin of error c) Construct the confidence interval 4. Which of your three confidence intervals is mostlikely to MISS the true value for the population mean? WhyExplanation / Answer
From the information
Xbar = 13.83 , sigma =6 and n= 161
Question 1.
The 90% confidence interval for the mean backpack weight is
( xbar -Zaplha/2*sigma/sqrt(n) , xbar + Zaplha/2*sigma/sqrt(n))
where Zalpha/2 = critical z-score
and Zalpha/2*sigma/sqrt(n) = margin of error
alpha = level of significance = 0.10
i) Critical Z-score = Zalpha/2 = Z 0.05 = 1.64
ii) Margin of error = Zalpha/2*sigma/sqrt(n) = 1.64 * 6 /sqrt(161) = 0.7751
iii) 90% Confidence interval for population mean
( xbar -Zaplha/2*sigma/sqrt(n) , xbar + Zaplha/2*sigma/sqrt(n)) = ( 13.83 - 0.7751, 13.83 +0.7751)
= ( 13.0545, 14.6055)
For 90 % confidence interval
P( Miss the true value of population mean lies in the interval ) =0.10
Question 2 :
The 95% confidence interval for the mean backpack weight is
( xbar -Zaplha/2*sigma/sqrt(n) , xbar + Zaplha/2*sigma/sqrt(n))
where Zalpha/2 = critical z-score
and Zalpha/2*sigma/sqrt(n) = margin of error
alpha = level of significance = 0.05
i) Critical Z-score = Zalpha/2 = Z 0.025 = 1.96
ii) Margin of error = Zalpha/2*sigma/sqrt(n) = 1.96 * 6 /sqrt(161) = 0.9268
iii) 95% Confidence interval for population mean
( xbar -Zaplha/2*sigma/sqrt(n) , xbar + Zaplha/2*sigma/sqrt(n)) = ( 13.83 - 0.9268, 13.83 + 0.9268)
= ( 12.9032 , 14.7568)
For 95 % confidence interval
P( Miss the true value of population mean lies in the interval ) =0.05
Question 3 :
The 99% confidence interval for the mean backpack weight is
( xbar -Zaplha/2*sigma/sqrt(n) , xbar + Zaplha/2*sigma/sqrt(n))
where Zalpha/2 = critical z-score
and Zalpha/2*sigma/sqrt(n) = margin of error
alpha = level of significance = 0.01
i) Critical Z-score = Zalpha/2 = Z 0.005 = 2.58
ii) Margin of error = Zalpha/2*sigma/sqrt(n) = 2.58 * 6 /sqrt(161) = 1.2199
iii) 95% Confidence interval for population mean
( xbar -Zaplha/2*sigma/sqrt(n) , xbar + Zaplha/2*sigma/sqrt(n)) = ( 13.83 - 1.2199, 13.83 + 1.2199)
= ( 12.6101 , 15.0499)
For 99 % confidence interval
P( Miss the true value of population mean lies in the interval) =0.01
Question 4 :
For 90% confidence interval
P( Miss the true value of population mean lies in the interval ) =0.10 is the maximum
Hence 90% confidence interval is most likely to to miss the true value of population mean.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.