Suppose approximately 80% of all marketing personnel are extroverts, whereas abo
ID: 3045523 • Letter: S
Question
Suppose approximately 80% of all marketing personnel are extroverts, whereas about 70% of all computer programmers are introverts. (Round your answers to three decimal places)
(a) At a meeting of 15 marketing personnel, what is the probability that 10 or more are extroverts?
(b) What is the probability that 5 or more are extroverts?
(c) What is the probability that all are extroverts?
In a group of 5 computer programmers, what is the probability that none are introverts?
(a) What is the probability that 3 or more are introverts?
(b) What is the probability that all are introverts?
Explanation / Answer
(a) At a meeting of 15 marketing personnel, what is the probability that 10 or more are extroverts?
Solution:
We are given
n = 15, p = 0.8
We have to find P(X10)
P(X10) = P(X=10) + P(X=11) + P(X=12) + P(X=13) + P(X=14) + P(X=15)
P(X=x) = nCx*p^x*(1 – p)^(n – x)
P(X=10) = 15C10*0.8^10*0.2^5 = 0.103182294
P(X=11) = 15C11*0.8^11*0.2^4 = 0.187604171
P(X=12) = 15C12*0.8^12*0.2^3 = 0.250138895
P(X=13) = 15C13*0.8^13*0.2^2 = 0.230897442
P(X=14) = 15C14*0.8^14*0.2^1 = 0.131941395
P(X=15) = 15C15*0.8^15*0.2^0 = 0.035184372
P(X10) = 0.93894857
Required probability = 0.93894857
(b) What is the probability that 5 or more are extroverts?
We are given
n = 15, p = 0.8
We have to find P(X5)
P(X5) = 1 – P(X4)
P(X5) = 1 - 0.00001246
P(X5) = 0.99998754
Required probability = 0.99998754
(c) What is the probability that all are extroverts?
We are given
n = 15, p = 0.8
We have to find P(X=15)
P(X=x) = nCx*p^x*(1 – p)^(n – x)
P(X=15) = 15C15*0.8^15*0.2^0 = 0.035184372
Required probability = 0.035184372
In a group of 5 computer programmers, what is the probability that none are introverts?
We are given n = 5, p = 0.7
We have to find P(X=0)
P(X=x) = nCx*p^x*(1 – p)^(n – x)
P(X=0) = 5C0*0.7^0*0.3^5 = 0.00243
Required probability = 0.00243
(a) What is the probability that 3 or more are introverts?
We are given n = 5, p = 0.7
We have to find P(X 3)
P(X 3) = 1 – P(X2) = 1 - 0.16308
P(X 3) = 0.83692
Required probability = 0.83692
(b) What is the probability that all are introverts?
We are given n = 5, p = 0.7
We have to find P(X = 5)
P(X=x) = nCx*p^x*(1 – p)^(n – x)
P(X=5) = 5C5*0.7^5*0.3^0 = 0.16807
Required probability = 0.16807
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.