Use the t-distribution to find a confidence interval for a mean given the releva
ID: 3045691 • Letter: U
Question
Use the t-distribution to find a confidence interval for a mean given the relevant sample results. Give the best point estimate for 1, the margin of error, and the confidence interval. Assume the results come from a random sample from a population that is approximately normally distributed A 99% confidence interval for using the sample results x = 87.8, s = 30.3, and n = 15 Round your answer for the point estimate to one decimal place, and your answers for the margin of error and the confidence interval to two decimal places. point estimate = margin of error The 99% confidence interval is toExplanation / Answer
Solution:- X = 87.8 , s = 30.3 n = 15
=> df = n-1 = 15-1 = 14, t0.005 = 2.977
=> Point estmate : 87.8
=> margin of error : 2.977*(30.3/sqrt(15)) = 23.29
=> 99% confidence interval is : X +/- t*(sd/sqrt(n))
: 87.8 +/- 2.977*(30.3/sqrt(15))
: 87.8 +/- 23.29
: 64.51 , 111.09 (rounded)
:
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.