Hello I would like someone to check the following answers..... 1.If you select 1
ID: 3045821 • Letter: H
Question
Hello I would like someone to check the following answers.....
1.If you select 1 card at random from a standard deck of 52 cards (shuffled well), what is the probability of drawing:
If 1 card is drawn: A card between 3-7
If 1 card is drawn: A 5
If 1 card is drawn: A 5 or a black card
(remember, there are 2 black 5s in the deck – make sure to account for that in your calculation)
If 2 cards are drawn (without replacement): one card is a face card, the other is a 9
a• a deck of 52 cards has 4 suits,
So number of card between 3-7 = 5 * 4 = 20
so, Probability(A card between 3-7) = number of card between 3-7 / Total cards
= 20/52 = 5/13
b• number of card which are 5 = 4
Probability(card is drawn: A 5) = number of card which are 5/ Total cards
= 4/52 = 1/13
c• A 5 or a black card
total black cards = 26
remaining cards which are 5 = 2
total favourable cards = 26 +2 =28
Probability(card is drawn:A 5 or a black card) = 28 /52 = 7/13
d• one card is a face card, the other is a 9
Total face card = 12
Total 9's = 4
P(A and B) = P(A)P(B|A)
P(B|A)= Probablity of getting a 9 such that a face card has been found in the first card
P(the other is a 9)= No 9s/ Total remaining cards
= 4/51
P(one card is a face card, the other is a 9)= 12/52 * 4/51 = 48/2652
Probabity ( one card is a face card, the other is a 9) = 48/2652
2.
If you have a bag that contains 9 purple marbles, 11 black marbles, 5 red marbles, and 3 blue marbles, what is the likelihood of drawing:
If 1 marble is drawn: a blue marble
If 1 marble is drawn: a purple marble
If 1 marble is drawn: a black or a purple marble
If 2 marbles are drawn: a red and a blue (in any order)
If 2 marbles are drawn: a purple and a black (in that order)
There are 9 purple marbles, 11 black marbles, 5 red marbles, and 3 blue marbles - 28 marbles in all.
The probability of drawing a blue marble = 3/28 = 0.1071.
The probability of drawing a purple marble = 9/28 = 0.3214.
The probability of drawing a black or a purple marble = (11 + 9)/28 = 20/28 = 0.7143.
The probability of drawing a red and a blue marble = 2 * 5/28 * 3/27 = 0.0397 (Note: The 2 is for the two orders).
The probability of drawing a purple and a black marble in order = 9/28 * 11/27 = 0.1310.
Explanation / Answer
a• A deck of 52 cards has 4 suits,
So number of card between 3-7 are (4, 5, 6) = 3 * 4 = 12
So, Probability(A card between 3-7) = number of card between 3-7 / Total cards
= 12/52 = 3/13 = 0.231
b• Number of card which are 5 = 4
Probability (card is drawn: A 5) = number of card which are 5/ Total cards
= 4/52 = 1/13 = 0.0769
c• A 5 or a black card
total black cards = 26
remaining cards which are 5 = 2
Total favourable cards = 26 +2 =28
Probability(card is drawn:A 5 or a black card) = 28 /52 = 7/13 = 0.5385
d• one card is a face card, the other is a 9
Total face card = 12
Total 9's = 4
Probability of drawing a face card = 12/ 52 and
Probability of drawing a 9 in next attempt (without replacement) = 4/ 51 (since 1 card is already drawn)
So combined probability = (12/52) * (4/51) = 0.0181
2.
There are 9 purple marbles, 11 black marbles, 5 red marbles, and 3 blue marbles - 28 marbles in all.
The probability of drawing a blue marble = 3/28 = 0.1071
The probability of drawing a purple marble = 9/28 = 0.3214
The probability of drawing a black or a purple marble = (11 + 9)/28 = 20/28 = 0.7143
The probability of drawing a red and a blue marble = 5/28 * 3/27 = 0.0198
The probability of drawing a purple and a black marble in order = 9/28 * 11/27 = 0.131
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.