Suppose that 1 out of every 5,000 pieces of checked luggage contains a dangerous
ID: 3046074 • Letter: S
Question
Suppose that 1 out of every 5,000 pieces of checked luggage contains a dangerous proscribed substance. A luggage screening machine has a false positive rate of 0.4% and a false negative rate of 0.03%.
(a) A piece of dangerous luggage is screened. What is the probability that the machine gives a positive reading?
(b) A piece of luggage is screened and the machine gives a positive reading. What is the probability that the luggage is dangerous?
(c) A piece of luggage is screened and the machine gives a positive reading. What is the probability that the luggage is safe?
(d) A piece of luggage is screened and the machine gives a negative reading. What is the probability that the luggage is safe?
(e) A piece of luggage is screened and the machine gives a negative reading. What is the probability that the luggage is dangerous?
Explanation / Answer
FP = 0.004
TN=0.996
TP=0.9997
FN=0.0003
a) Probability that mahine gives a positive reading = TP=0.9997
b) Probability = [0.9997]/[0.9997+0.004]=0.9961
c) Probability = 0.0039
d) P= 0.996/[0.996+0.0003]=9960/9963
e) P= 1- 9960/9963=3/9963
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.