5.97 s. Consider the following data for the reaction: ^ produen [AJ 0.02 M 0.05
ID: 304672 • Letter: 5
Question
5.97 s. Consider the following data for the reaction: ^ produen [AJ 0.02 M 0.05 0.12 Rate 930 x 10 M/min 2.33x 10- 5.58 x 10 H) HDs What is the rate law? (Suggestion: first determine the order by the ratio technique.) a. Rate k[A] b. Rate k/IA] c. Rate k Ds e Rate -k/A 9. What is the overall charge of the Copper(II) complex [CuCI (en))? 10. What is the coordination number of Cu in the complex [CuCl, (en)] from the previous problem? a. 3b. 5 c. 2 (d.) 4 e. 6 The following two problems (11 and 12) refer to the equation: 4 PH,(g)P.(s) The reaction is first order in PH, (g) and has a rate constant k of 4.79 x 10 's'. 6H,(g 11. what is the half-life, t%? a. 20.9s b. 3.32 x 10 c. 6.91x 102s d. 35.0s 14.5 12. If[PHJ-0417 M at time t = 0, at what time will [PHJ = 0.174 M? a. 69.9s18.2s c. 50.0s d. 0.0603 s e. 44.1sExplanation / Answer
I am solving the first question, Q8 as per Chegg guidelines, post multiple question to get the remaining answers
Q8)
Let the rate of the reaction be
Rate = k[A]^a
Using the data in the table we can write
k[0.02]^a = 9.30 * 10^(-6) ------------ (i)
k[0.05]^a = 2.33 * 10^(-5) --------------- (ii)
dividing the first reaction (i) by second reaction (ii) we get
2.5^a = 2.58
a = 1
Hence the rate of the reaction will be Rate = k[A]
Correct answer is Option a
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.