When purchasing bulk orders of batteries, a toy manufacturer uses this acceptanc
ID: 3046792 • Letter: W
Question
When purchasing bulk orders of batteries, a toy manufacturer uses this acceptance sampling plan: Randomly select and test 52 batteries and determine whether each is within specifications. The entire shipment is accepted if at most 2 batteries do not meet specifications. A shipment contains 7000 batteries, and 2% of them do not meet specifications. What is the probability that this whole shipment will be accepted? Will almost all such shipments be accepted, or will many be rejected? The probability that this whole shipment will be accepted is
Explanation / Answer
Ans:
Binomial distribution with n=52,p=0.02
P(accepted)=P(x<=2)=52C0*0.020*0.9852+52C1*0.021*0.9851+52C2*0.022*0.9850
=0.3497+0.3712+0.1932=0.9141
Hnece,P(accepted)=0.9141
91.41% of the shipments will be accepted and 8.59% will not be accepted.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.