An investor is debating which of two investments to pursue: a stock or a bond. T
ID: 3047036 • Letter: A
Question
An investor is debating which of two investments to pursue: a stock or a bond. The stock investment is more risky in terms of having more downside (and upside) potential, depending on future market conditions which are uncertain at this time. The stock is projected to earn a $12,000 profit if market conditions are favorable but will result in a $9,000 loss if market conditions are unfavorable. The bond is projected to earn a $5,000 profit if market conditions are favorable or a $2,000 loss if market conditions are unfavorable. At this time, the probability of favorable market conditions is estimated to be 0.45, and the probability of unfavorable market conditions is estimated to be 0.55.
a: Compute the expected profit for the stock investment.
b. Compute the expected profit for the bond investment.
Explanation / Answer
a) Expected profit for the stock investment = 0.45*12000 - 0.55*9000 = $ 450
b) Expected profit for the bond investment = 0.45*5000 - 0.55*2000 = $ 1150
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.