8. A representative from the National Football League\'s Marketing Division rand
ID: 3047126 • Letter: 8
Question
8. A representative from the National Football League's Marketing Division randomly selects people on a random street in Foxborough, Massachusetts until he finds a person who attended the last home football game. Let p, the probability that he succeeds in finding such a person, equal 0.30. And, let X denote the number of people he selects until he finds his first success. In this geometric probability distribution, what is the probability that the marketing representative must select 6 people before he finds one who attended the last home football game?Explanation / Answer
P(X = x) = (1-p)x-1 * p
p = 0.3
P(X = 6) = (1 - p)5 * p = 0.75 * 0.30= 0.0504
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.