Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

35 of 41 (24 complete) HW Score: 60%, 30 of 50 pts Score: 0 of 1 pt 5.4.13 The p

ID: 3047331 • Letter: 3

Question

35 of 41 (24 complete) HW Score: 60%, 30 of 50 pts Score: 0 of 1 pt 5.4.13 The population mean and standard deviation are given below Find the required probability and determine whether the given sample mean would be considered Question Help * unusual For a sample of n-62. find the probability of a sample mean being less than 19.5 EB Click the icon to view page 1 of the standard normal table. EE]Click the icon to vew page 2 of the standard normal table ,-20and = 1.19. For a sample of n-62, the probability of a sample mean beng less than 195f-20and-119S Round to four decimal places as needed.)

Explanation / Answer

for normal distribution z score =(X-)/ here mean=       = 20.000 std deviation   == 1.19 sample size       =n= 62 std error=x=/n= 0.1511 probability = P(X
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote