A chemical supply company currently has in stock 100 lb of a certain chemical, w
ID: 3047437 • Letter: A
Question
A chemical supply company currently has in stock 100 lb of a certain chemical, which it sells to customers in 3-lb batches. Let X= the number of batches ordered by a randomly chosen customer, and suppose that X has the following pmf. 1 2 3 4 p(x) 0.3 0.4 0.2 0.1 Compute E(X) and V(X) E(X) = | batches batches2 Compute the expected number of pounds left after the next customer's order is shipped and the variance of the number of pounds left. [Hint: The number of pounds left is a inear function of X.] expected weight left variance of weight left lb lb2Explanation / Answer
a) E(x) = 0.3*1+0.4*2+0.2*3+0.1*4=2.1
V(x)= 0.3*(1-2.1)^2+0.4*(2-2.1)^2+0.2*(3-2.1)^2+0.1*(4-2.1)^2=0.89
b)E(weight) = 100-2.1=97.9
V(weight0=V(x)=0.89
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.