You will need the following information for this problem: 1) The force law for g
ID: 304793 • Letter: Y
Question
You will need the following information for this problem:
1) The force law for gravitation is: Fg=GM1M2d2(G=6.67×10?11N×m2kg2)
where M1 and M2 are the masses of the two objects, d is the distance between them, and G is the gravitational constant. ("N" is the abbreviation for newton, the metric unit of force.)
2) The force law for electromagnetism is: FEM=kq1q2d2(k=9.0×109N×m2Coul2)
where q1 and q2 are the charges of the two objects (in Coulombs, the standard unit of charge), d is the distance between them, and k is a constant.("Coul" is an abbreviation for Coulomb.)
3) The charge of an electron is ?1.6×10?19Coul.
Suppose Earth and the Sun each had an excess charge equivalent to the charge of just 5 electrons.
Part A
Calculate the gravitational force between Earth and the Sun. (Hint: You'll need the following data about the Earth and Sun: MEarth=5.97×1024kg, MSun=1.99×1030kg, dbetween Earth and Sun=149.6×106km.)
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part B
Calculate the electromagnetic force between Earth and the Sun.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Part A.
Given The force law for gravitation is: Fg=GM1M2d2 where (G=6.67×10?11N×m2kg2)
The force law for gravitation is Fg = G*M1 * M2/d2
= 6.67* 10-11 * 5.97 * 1024 *1.99*1030 /(149.6×109 * 149.6 * 109) = 0.003540707 * 1025
Expressing it in three significant digits = 3.54*1022 N
Part B.
Now given 1 electron charge = -1.6*10-19 Coul
Thus charge of 5 electrons = 5 * -1.6*10-19 Coul = -8*10-19 Coul
Now force of electromagnetism = k * q1 * q2 / d2
Thus F = 9 * 109 * -8*10-19 * -8*10-19 / (149.6* 109 * 149.6 * 109 )
F = 0.0257370 * 10-47N
Thus F = 2.57 * 10 -49 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.